29 listopada, 2021

Wysoko jakościowy ruch i mierzenie danych w GA

Kamila Gębik

Priorytetem jest wybór kanałów marketingu e-commerce i opracowanie przedpremierowej strategii promocyjnej. Sprawdzą się tutaj media społecznościowe.  Zanim ruszymy ze sklepem online powinna być zbudowana już społeczność na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy też LinkedIn. Ludzi interesują prace za tak zwanymi kulisami, limitowane edycje, preorder. Do tego ważna jest płatna reklama, czyli ukierunkowane kampanie na Facebooku i Instagramie.

Zanim będzie oficjalne otwarcie trzeba wszystko przetestować. Czy prawidłowo działają wezwania do działania, formularze, czy działa zakup produktu, przetwarzanie płatności, czy zdjęcia są wysokiej rozdzielczości i wszystkie grafiki znajdują się w dobrych miejscach w e-sklepie? Należy poszukać brakujących opisów produktów, cech a także kategorii. Sprawdzić nawigację witryny, czy kupony promocyjne działają? Te wszystkie powyższe działania należy wykonać także dla wersji mobile.

Tak jak wspominałam wcześniej na wzrost konwersji ma wpływ bardzo duża ilość czynników, nad którymi każdego dnia powinniśmy intensywnie pracować, aby skalować nasz biznes. Większa sprzedaż zapewni sklepom internetowym ciągły rozwój: ulepszanie technologii, inwestowanie w coraz to nowsze kanały sprzedaży, poszerzenie oferty produktowej, a także ekspansje z produktami na rynki zagraniczne. Dlatego sprzedaż jest tak bardzo ważnym zagadnieniem w tej książce.

Powinniśmy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie analityki i monitorowania kanałów sprzedaży i ich efektywności każdego dnia. Tym bardziej jest to ważne w przypadku sklepów online dla których wpływ na sprzedaż ma sezonowość i różna marżowość poszczególnych produktów. Analiza liczb z Google Analitycs pozwoli nam stworzyć idealny lejek sprzedażowy. W GA mamy oczywiście ścieżki różnych kanałów. Możemy sobie dzięki temu odpowiedzieć na pytanie: czy nasz biznes jest rentowny?

Jakie dane najlepiej analizować w GA?

W GA dostęp do danych jest tak ogromny, że  często pojawia się problem z ich odpowiednią interpretacją. Dlatego warto rozpocząć współpracę z dobrym i sprawdzonym analitykiem, który ,,na zimo” będzie mógł spojrzeć na suche wartości i wyciągnąć dla nas odpowiednie wnioski. W GA możemy analizować wiele danych: od tego ile osób weszło do naszego sklepu, ile osób z niego wyszło, możemy także generować raporty zliczające konwersje i transakcje, jaki był średni koszyk zakupowy za dany okres i jakie były źródła ruchu na nasz sklep.

Jakub Roskosz jako Dyrektor Zarządzający marki MOSQUITO współpracuje ze sprawdzonymi analitykami zewnętrznymi. ,,Odpowiednia analiza danych może dostarczyć bardzo duże zyski, więc nie można jej lekceważyć”.

Bardzo ważne są też są tak zwane ,,złote liczby w e-commerce”. Liczba ROI oznacza return on investment, czyli zwrot z inwestycji. Jest to wskaźnik rentowności, stosowany w celu zmierzenia efektywności działania danego przedsiębiorstwa. Jakbyśmy wyobrazili sobie algorytm metody ROI to musimy podzielić opodatkowany zysk operacyjny przez całkowite nakłady inwestycyjne i pomnożyć to co wyjdzie razy sto procent. Jak ROI wychodzi na jakimś określonym poziomie, to możemy zobaczyć wygenerowany zysk. ROAS to także bardzo ważny współczynnik w performance marketingu. Wskaźnik ROAS to skrót z języka angielskiego od Return On Ad Spend (zwrot wydatków ma reklamę brutto). Określa przede wszystkim to, ile wydaliśmy na daną reklamę i jaki ona miała wpływ na przychód.

Prowadziłam działania związane z reklamą internetową przez wiele lat. Od doradzenia tego, jaką formę reklamową pod wizerunek lub sprzedaż klient powinien wybrać, po przyjęcie materiałów zgodnych ze specyfikacją techniczną, przez wdrożenie tych działań i przygotowanie z nich statystyk. Wiele agencji performence, domów mediowych i bezpośrednich działów marketingu podsyłając mi kreacje reklamowe, dosyłało dodatkowo kodowanie ich w formie UTM. Warto oznaczać działania reklamowe znacznikami UTM, gdyż wtedy w prosty sposób jesteśmy w stanie monitorować efektywność poszczególnych kampanii reklamowych. Takie znaczniki możemy wygenerować w UTMBuilder. Opisujmy dużo i często, gdyż potem te źródła możemy remarketingować.

Kamila Gębik